„Moja mała Ojczyzna”
Jest na mapie mała kropka,
ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jak ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło….
(J. Białobrzeska)
26 listopada 2018 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs pn. „Znam swoje miasto – Złotoryję”. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas IV – VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Brodatego. Uczestnicy zmierzyli się z 20 zadaniami dotyczącymi historii miasta, znanymi osobami związanymi ze Złotoryją, zabytkami oraz znajomością położenia ważnych, miejskich instytucji. Zestawy pytań przygotowali Pani Małgorzata Chmielowska, Państwo Grażyna i Roman Gorzkowscy, którzy od lat współpracują z naszą szkołą w ramach organizowanych wcześniej konkursów historycznych. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, a różnice w punktacji poszczególnych uczestników minimalne.
Ostatecznie najbogatszą wiedzą o Złotoryi wykazała się uczennica naszej szkoły – Aleksandra Sajewicz z klasy 7, która na 35 możliwych do zdobycia punktów, zdobyła 32, zajmując I miejsce. II miejsce zajął uczeń SP 3 – Patryk Janiszewski z klasy 6 zdobywając 29 punktów. Na miejscu III uplasowało się aż 3 uczniów zdobywając 28 punktów – byli to: Maja Gac-klasa 4, Michał Olejniczak klasa 5 i Marcin Iwanowski klasa 4, uczniowie SP 1. Wyróżnienia otrzymali – Hanna Kowalska z klasy 6, Amelia Palacz z klasy 7 z SP 1 i Aleksandra Wróblewska z SP 3. „Ekspertom” wiedzy o Małej Ojczyźnie gratulujemy i zapraszamy za rok.
W oczekiwaniu na wyniki uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie do dawnej Złotoryi i wysłuchać emocjonującej prelekcji, obejrzeć pełną niesamowitych osobliwości, prezentację przygotowaną przez pasjonata, a zarazem nauczyciela historii Pana Tomasza Szymaniaka na temat „Dawna Złotoryja-miejsca, których już nie ma…”. Przenieśliśmy się do urokliwego hotelu pod nazwą ,,Trzy Góry” prowadzonego przez spadkobierców Bruno Nitschke, poznaliśmy rodzinę Neumannów – właścicieli browaru czy innych znakomitych Goldbergerów – rodzinę Urbanów, właścicieli tartaku, kamieniołomu, których potomkowie żyją do dziś i odwiedzają nasze miasto. Perełkami złotego miasteczka były tętniąca życiem towarzyskim Góra Mieszczańska, oraz schronisko na Wilczej Górze z górą szybowcową.
Organizatorki konkursu – Pani Anetta Mazur i Pani Małgorzata Szcześniak serdecznie dziękują Państwu Grażynie i Romanowi Gorzkowskim oraz Zarządowi TMZZ za przekazanie cennych nagród, a Pani Małgorzacie Chmielowskiej za pomoc w jego przeprowadzeniu