Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Już w starożytności zauważono pozytywny wpływ czytania książek  dla człowieka. Pisano, że „książka to lekarstwo dla umysłu”. Według naukowców czytanie stymuluje mózg, rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo, uspokaja. Rację też należy przyznać naszej noblistce Wisławie Szymborskiej mówiącej, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

W roku 2022 nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym celem projektu jest  promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez wzmacnianie roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, będących miejscem dostępu do kultury i wiedzy.

W ramach programu otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 15 000 złotych, z czego 3 000 złotych stanowiły środki własne. Po raz pierwszy część przyznanych środków została przeznaczona na zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego. Z przyznanej dotacji zakupiono 350 książek o wartości 7 500 złotych. Są to głównie książki dla dzieci, lektury, oraz literatura popularnonaukowa, beletrystyka, literatura fantasy, komiksy i poradniki. Pozostałą kwotę przeznaczono na zakup programu komputerowego “e-biblio” do obsługi bibliotek, czytnik kodów i kody kreskowe oraz regały, biurko i ladę biblioteczną.

Zakup program “e-biblio” jest pierwszym krokiem do komputeryzacji biblioteki szkolnej. W niedalekiej przyszłości umożliwi on zamawianie książek przez Internet i wypożyczanie za pośrednictwem komputera. Zakupiony program znacznie usprawni pracę biblioteki.

W ramach promocji czytelnictwa biblioteka szkolna zorganizowała od września do grudnia 2022 roku następujące imprezy:

– obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania – wrzesień
Jesienny kiermasz książek i gadżetów – październik
– Międzynarodowy Miesiąc  Bibliotek Szkolnych – październik
Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia – listopad
– Konkurs plastyczny “Świat poezji Marii Konopnickiej” oraz  wystawa prac konkursowych
– Świąteczny kiermasz nowych książek –
grudzień
– Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych
– listopad

-Tuż przed zimowymi feriami uczniowie wzięli udział w akcji „Randka w ciemno z …książką”.

Dzięki udziałowi w programie biblioteka została zmodernizowana i znacznie wzbogaciła swój księgozbiór. Zakup atrakcyjnych pozycji książkowych i przeprowadzone działania spowodowały wśród uczniów znaczny wzrost zainteresowania biblioteką, wyraźnie wzrosła liczba dzieci odwiedzających naszą pracownię, wzrosła także  ilość wypożyczeń. Program otworzył  wiele możliwości do nowych, ciekawych działań w bibliotece i w szkole. Niebawem takie będą.

Serdecznie zapraszamy , bo „w bibliotece  znajdziesz wszystko, czego chcesz, starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz”. 🙂