Piątek, 28. 09. 2018 roku stał się w naszej szkole dniem zabawy, odwagi i kreatywności, od samego rana był przepełniony różnorodnymi działaniami, które pomogły uczniom edukacji wczesnoszkolnej odkryć talenty, poznać mocne strony oraz je zaprezentować. Kilka minut po godzinie ósmej w auli szkolnej zgromadzili się uczniowie klas I, II i III wraz ze swoimi wychowawczyniami. Inspiracją do tego spotkania stała się nieśmiała bohaterka książki Petera Reynoldsa ,,The Dot”. Mała Vashti, za sprawą narysowanej przez siebie kropki oraz nauczycielki, która zachwyciła się jej dziełem, uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę. To właśnie za jej sprawą uczniowie złotoryjskiej Jedynki mogli zaprezentować się od jak najlepszej strony. Był czas na zabawy, które wymagały doskonałej orientacji w kolorach i umiejętności sprawnego liczenia. Było wspólne śpiewanie i oglądanie filmu w oparciu o piosenkę ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”. Była parada klasowych pociągów i zaznaczanie wylosowanych wcześniej miast na mapie Polski. Wszystkim poczynaniom rozradowanych uczniów bacznie przyglądała się pani dyrektor Bożena Kraska. Jednak niezwykłe i najciekawsze niespodzianki ukryły się w salach lekcyjnych. To właśnie tam, za sprawą wielkiego zaangażowania uczniów, rodziców i wychowawców powstały różnorodne makiety, gazetki, wystawki symbolizujące poszczególne miasta. I tak uczniowie odwiedzający poszczególne klasy mogli poznać charakterystyczne symbole miast. Można było wysłuchać hejnału, który rozbrzmiewa na krakowskim rynku, zatańczyć krakowiaka i ulepić z plasteliny smoka wawelskiego, wysłuchać wiersza o warszawskiej syrence, zmierzyć się z quizem dotyczącym stolicy i obejrzeć legendę o Warsie i Sawie.
Dla miłośników góralskiej muzyki była piosenka z przytupem oraz szczegółowo omówiony i zaprezentowany strój górala i oczywiście degustacja oscypków. Nie zabrakło też północnych akcentów, które wiążą się z Gdańskiem, uczniowie podziwiali wystawę statków i ciekawe zdjęcia zabytków. Mogli również obejrzeć makietę zamku, zbroje rycerskie, a nawet obserwować bitwę na miecze. Uważnie przyglądali się strojom średniowiecznym, poznali również historię powstania pierwszej stolicy Polski. Na swojej trasie wędrówek dotarli do miasta Mikołaja Kopernika i słynnych toruńskich pierników, których mogli również skosztować. Słodkości czekały również na odwiedzających stolicę Wielkopolski – Poznań, słynne rogale świętomarcińskie przysmak znany nie tylko w Polsce. Nie mogło też zabraknąć informacji o złotym miasteczku, zadbali o to uczniowie wcielający się w role księcia Henryka Brodatego i księżnej Jadwigi. Płukacz złota zademonstrował technikę płukania tego drogocennego kruszcu, a mały ozobot odbył z dziećmi spacer po Złotoryi.
Nie sposób opisać wszystkich atrakcji, które czekały na chłonnych wiedzy odwiedzających. Jedno jest pewne, ta porcja wiedzy pokazana na różne sposoby, działająca na wszystkie zmysły dostarczyła uczniom niesamowitych przeżyć. Uwieńczeniem tego niezwykłego przedsięwzięcia był ogłoszony dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej konkurs plastyczny pod hasłem: ,,Wędrówki z kropką w tle”. Kreatywne dzieła pokonkursowe, których inspiracją była niepozorna kropka, można zobaczyć na szkolnym korytarzu. Nagrody rzeczowe otrzymają: Julia Franczak, Wiktor Czapiński, Paweł Olejniczak z klasy 1b, Tomasz Cygan, Jagoda Pawlus, Lena Golanowska, Karolina Borkowska z klasy 1c, Amelia Woźniak, Jakub Kuduk, Jakub Wiatr z klasy 2a, Przemysław Mackiewicz, Emilia Gudz, Antoni Kacprzak, Jakub Charytoniuk, Karolina Dubowska
z klasy 2b, Nikola Wójcik, Jakub Pytlak, Hanna Wabiszczewicz z klasy 2c oraz Filip Goda z klasy 3a.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów!