Przychodzi czas kwiatów,
przychodzi czas żniw,
przychodzi czas zbiorów,
przychodzi czas śniegów…
Przychodzi czas powitań,
czas bycia razem…
Niestety przychodzi czas pożegnań…
19 czerwca 2024 r. o godz. 14.00 w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas 8. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Andrzej Ostrowski – sekretarz miasta, pan Jan Tymczyszyn – wójt gminy Złotoryja, pani Bożena Kraska – wieloletnia dyrektor złotoryjskiej „jedynki”, a także dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele złotoryjskich instytucji, radni Rady Miejskiej Złotoryja i rodzice. Tradycyjnie, akademię zaingurował polonez w wykonaniu absolwentów, po czym nastąpiła prezentacja uczniów poszczególnych klas przez ich wychowawców: panią Anettę Mazur (8 a), panią Katarzynę Kaliciak-Turkiewicz (8 b) i panią Joannę Piturę (8 c). Po przekazaniu sztandaru młodszym koleżankom i kolegom głos zabrała pani dyrektor Izabela Stemplowska, która życzyła ósmoklasistom samych mądrych, życiowych wyborów, spełniania marzeń, odwagi, mądrości, uczciwości, a przede wszystkim szczęścia, oraz podziękowała i pogratulowała rodzicom i nauczycielom, którzy wiele lat temu otworzyli swym uczniom drzwi do świata nauki i wskazali kierunek, w jakim należy podążać. Głos zabrał również pan Andrzej Ostrowski i pan Jan Tymczyszyn, natomiast w imieniu absolwentów przemówienie wygłosiły: Daria Szymańska z klasy 8 a i Weronika Zimna z klasy 8 c. Następnie ósmoklasiści wręczyli kwiaty dyrekcji szkoły: pani Izabeli Stemplowskiej i pani Katarzynie Kaliciak-Turkiewicz oraz swym wychowawcom, byłym i obecnym: pani Anetcie Mazur, pani Stanisławie Pazerze, pani Monice Samburskiej-Mach, pani Bożenie Lis, pani Monice Sokołowskiej oraz pani Joannie Piturze.
Później był już czas na wręczanie licznych nagród, w tym tej najważniejszej – Nagrody Burmistrza za bardzo dobrą naukę, wzorowe zachowanie oraz ogromny wkład w tworzenie wizerunku naszej szkoły, wręczanej corocznie najlepszemu absolwentowi naszej szkoły, a został nim uczeń klasy 8 a, Antoni Hec. Otrzymał on sztabkę złota, którą w imieniu burmistrza, pana Pawła Kuliga, wręczył pan Andrzej Ostrowski, sekretarz miasta. Gratulacje dla najlepszego absolwenta złożył także pan Jan Tymczyszyn, wójt gminy Złotoryja. Docenieni zostali również rodzice oraz nauczyciele Antka, którzy pomagali mu rozwijać jego talenty, wspierali i mobilizowali do dalszej pracy: pani Iwona Dominiak-Warchoł, pani Barbara Skorupska, pani Krystyna Zalewska oraz pan Piotr Korczak.
Nagrody Dyrektora za bardzo dobre wyniki w nauce i zachowaniu oraz godne reprezentowanie szkoły w licznych konkursach i zawodach sportowych otrzymali Hubert Doliński i Daria Szymańska z klasy 8 a oraz Lena Głuszczyńska i Iryna Pikush z klasy 8 b, a świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem oraz nagrodę książkową za bardzo dobrą naukę, wzorowe zachowanie oraz ogromny wkład w tworzenie wizerunku szkoły otrzymał Piotr Olszewski z klasy 8 a. Listy gratulacyjne z rąk pani dyrektor i pani wicedyrektor otrzymali również ci, którzy pomagali wzrastać, pielęgnować marzenia, przeżywać rozczarowania, wierzyć i się uczyć, czyli rodzice wyróżnionych uczniów.
Nagrodę „Omnibusa Przedmiotów Humanistycznych” dla najbardziej charyzmatycznej postaci, która odznacza się szeroko pojętymi zdolnościami humanistycznymi i artystycznymi, otrzymali Antoni Hec, Jędrzej Gliwa i Natalia Duda z klasy 8 a, Iryna Pikush z klasy 8 b oraz Miłosz Szostek z klasy 8 c, a tytuł „Omnibusów Przedmiotów Ścisłych” trafił do Antoniego Heca z klasy 8 a, Iryny Pikush z klasy 8 b oraz Miłosza Szostka z klasy 8 c.
Nasi uczniowie to także obywatele Europy posługujący się biegle językami obcymi, posiadający również wiedzę na temat dorobku kulturalnego naszego kontynentu. Udowodnili to, biorąc udział w konkursach języka angielskiego The Big Challenge i Leon, w których zajęli wysokie miejsca w kraju. Są to: Antoni Hec, Natalia Duda, Piotr Olszewski, Marcel Boczulak, Amelia Hładuńska, Hubert Doliński, Jędrzej Gliwa, Viktoria Stępak, Alan Brodala, Eryk Brodala i Daria Szymańska z klasy 8 a, Marcel Kargol, Lena Głuszczyńska, Marika Mróz, Iryna Pikush, Bartłomiej Blusiewicz i Adrian Skraba z klasy 8 b oraz Miłosz Szostek z klasy 8 c.
Ponadto, Antoni Hec otrzymał z rąk swojej nauczycielki chemii, pani Krystyny Zalewskiej, nagrodę za uzyskanie zaszczytnego tytułu finalisty Dolnośląskiego Konkursu Chemicznego zDolny Ślązak dla uczniów szkół podstawowych w r. sz. 2023/2024. Tylko jeden punkt dzielił go od zostania laureatem tego konkursu. Z kolei jego kolega z klasy, Piotr Olszewski, uzyskał najwyższy wynik w szkole w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2024”, a nagrodę wręczył mu pan Karol Łąk.
Na tym jednak lista utytułowanych uczniów naszej szkoły wcale się nie skończyła, ponieważ przyszedł czas na wręczenie nagród w jednej z ulubionych i wzbudzających wiele emocji kategorii, mianowicie Sportowiec Roku. Zostali nimi Lena Głuszczyńska z klasy 8 b oraz Kacper Lizoń z klasy 8 c, II miejsce zajął Adrian Skraba, a III miejsce Bartłomiej Blusiewicz, obaj z klasy 8 b. Dyplomy z rąk nauczycieli wychowania fizycznego za reprezentowanie szkoły otrzymali: Antoni Hec, Dominik Krupa i Filip Goda z klasy 8 a, Sofiia Lahoda i Olha Tvardovska z klasy 8 b oraz Kacper Klatka z klasy 8 c.
Następnie pani Bożena Lis, wieloletnia opiekunka Samorządu Uczniowskiego, podziękowała tym, którzy swoją pracę wykonywali z pełną godnością i miłością, tak, jak gdyby była ostatnią w życiu, a byli nimi Lena Głuszczyńska z klasy 8 b i Antoni Hec z klasy 8 a.
Dla naszych ósmoklasistów niezwykle ważna była pomoc osobom potrzebującym i praca na rzecz lokalnej społeczności, dlatego też aktywnie działali w Szkolnym Klubie Wolontariatu i Samorządzie Uczniowskim. Włożyli w to całe serce i wykazali się ogromnym zaangażowaniem, pasją, empatią, pracowitością i kreatywnością. Podziękowania i nagrody z rąk pani Pauliny Traczyk otrzymali: Viktoria Stępak z klasy 8 a, Lena Głuszczyńska, Olha Tvardovska, Oliwia Deda, Emilia Czesmak, Malwina Radjusz, Magdalena Radecka, Marika Mróz i Adrian Skraba z klasy 8 b oraz Weronika Zimna z klasy 8 c.
W szkolnej konkurencji pt. Cyfrowy Dobrostan, której celem była profilaktyka uzależnienia od telefonu i zwiększenie poziomu świadomości uczniów oraz rodziców na temat ilości czasu, jaki uczeń każdego dnia poświęca na korzystanie z telefonu, wśród uczniów klas 8 wygrała Olha Tvardovska z klasy 8 b, która – jak się okazało – w tygodniu spędza najmniej czasu online, i to ona otrzymała nagrodę od pani Joanny Turlej, psychologa szkolnego i pomysłodawczyni akcji.
Z kolei w konkursie na najlepiej urządzony kącik europejski, który odbył się w ramach obchodzonego w naszej szkole na początku czerwca Tygodnia Europejskiego, wyróżnienia otrzymali uczniowie z klasy 8 a, 8 b, i 8 c.
Kacper Klatka z klasy 8 c uzyskał zaszczytny tytuł „Kulturalny na co dzień” za życzliwość, poszanowanie godności zarówno własnej, jak i osób ze swojego otoczenia, szacunek dla osób starszych, otwartość na kontakty, jak też umiejętność współpracy i współdziałania, a cała klasa 8 c otrzymała nagrodę specjalną za stworzenie atmosfery ogromnej tolerancji, opartej na zaufaniu i zrozumieniu, gdzie szczególna wrażliwość, akceptacja, integracja zauważalna była niemal każdego dnia.
Wszyscy wiemy, że szkoła to nie tylko mury, rzeczy, przedmioty. Szkołę tworzą przede wszystkim ludzie: uczniowie, nauczyciele i rodzice, którzy wspólnie tworzą jej klimat i nadają jej oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru. Za życzliwość, aktywność, chęć pomocy, zrozumienie, wsparcie, na jakie szkoła zawsze mogła liczyć, podziękowania z rąk wychowawców otrzymali następujący rodzice: pani Agnieszka Boczulak, pani Karolina Hładuńska, pani Agata Fajkisz-Stępak, pani Aneta Jaworowska, pani Paulina Kargol, pani Marta Skraba, pani Katarzyna Rychlicka, pani Karolina Sawińska oraz pani Monika Staszak.
Akademię zakończył humorystyczny akcent w postaci nagród pt. Koszałki Opałki przyznawanych uczniom za wyjątkowe podejście do życia, nietypowe osiągnięcia, poczucie humoru, artyzm, osobowość czy indywidualizm. I tak, Najbardziej Roztańczone Duo to Viktoria Stępak i Lena Głuszczyńska, Jedyni w Swoim Rodzaju to Mikołaj Hnatów i Dominik Jaworowski, Najbardziej Tajemniczymi Osobami okazali się Filip Kalinowski i Artem Kozub, Największą Przemianę przeszli Miłosz Meňhert i Natan Duda, Rowerowiec do Potęgi to Bartłomiej Blusiewicz, Technikiem Informatykiem został Adrian Skraba, Papużki Nierozłączki to Emilia Czesmak i Oliwia Deda oraz Milena Rychlicka i Maja Dawidowicz, Pomocna Dłoń to Nikola Piwowarczyk, Malwina Radjusz i Weronika Zimna, Wędkarską Paczkę stworzyli Dominik Krupa, Igor Rogoziński, Kacper Lizoń i Oliwier Tatur, tytuł Chodzącej Encyklopedii trafił do Miłosza Szostka, Doświadczony Organizator to Marcel Boczulak, a Przygotowanym na Wszystko okazał się Wojciech Nowakowski.
Po odśpiewaniu „Roty” i odprowadzeniu sztandaru nastąpiły prezentacje multimedialne poszczególnych klas, a wraz ze wspólnym zaśpiewaniem piosenki „Mamma Mia” akademia dobiegła końca.
Całą uroczystość okrasiły występy artystyczne naszych uczniów, a o stronę wokalną zadbał szkolny chór pod kierownictwem pani Jadwigi Starzak. Tegoroczna akademia, przygotowana przez wychowawców klas 7, a prowadzona przez panią Barbarę Skorupską i pana Piotra Korczaka, była czasem pełnym wzruszeń, wspomnień, refleksji, ale i docenienia i nagrodzenia tych, którzy przez całe osiem lat ciężko pracowali na swój sukces. Zakończyła ona pewien rozdział w życiu ósmoklasistów, rozdział piękny, radosny, ważny i kto wie, czy nie najpiękniejszy. Szkoda, że już nigdy nie spotkamy się wszyscy w tym samym gronie…