14 listopada 2022 r. klasy 6 ze swymi wychowawcami wybrały się na kolejną wycieczkę zorganizowaną w ramach projektu „Szkoła jest fajna”. Tym razem wybór padł na znajdujące się we Wrocławiu Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” – jedyne tego typu i jedno z nielicznych na świecie centrum wiedzy o wodzie.
Już w strefie wejścia przywitał nas wir wodny o wysokości 3,5 metra, a później było jeszcze ciekawiej. Pani przewodnik, oprowadzając nas po obiekcie i jego 7 strefach tematycznych, odkryła przed nami tajemnice wody i zaprezentowała, jak wielki potencjał wody tkwi w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele!
Pierwszy etap zwiedzania wystawy to strefa o nazwie Planeta Wody i projekcja 360º na 65-metrowym ekranie, która opowiada o powstaniu wody na Ziemi. W ciągu 10 minut, bo tyle trwał film, przenieśliśmy się w najodleglejsze zakamarki kosmosu, by dowiedzieć się, w jaki sposób powstała woda i jak jest jej dużo we wszechświecie. Ponadto, na środku sali znajdował się wielki obraz kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów z animacją pływów wodnych na naszej planecie.
Ile średnio litrów wody dziennie na jednego mieszkańca zużywa takie miasto jak Wrocław w porównaniu np. do Dubaju? Tego mogliśmy się dowiedzieć w Strefie Miasto i Woda. Zobaczyliśmy także imponującą satelitarną mapę Wrocławia z wizualizacją powodzi tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku nawiedziła Polskę oraz poznaliśmy proces produkcji i dostarczania wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków.
Strefa Historia Inżynierii Wodnej była okazją do tego, by poznać i samodzielnie sprawdzić działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych: śruby Archimedesa, koła wodnego, zegara wodnego i turbiny Herona. Widzieliśmy też modele największych statków świata.
Ale to nie wszystko! Następnie trafiliśmy do Strefy Głębiny, w której mogliśmy z bliska obejrzeć najbardziej przerażające stworzenia głębinowe i odkryć niesamowite życie ukryte w ciemnościach. Ponadto, wraz ze śmiałkami batyskafu „Trieste”, przeżyliśmy legendarną podróż do Głębi Challengera, czyli najgłębiej położonego miejsca w Rowie Mariańskim (10 994 metry pod poziomem morza). Jest to najniżej położone zbadane miejsce na Ziemi.
W Strefie Stany Wody przypomnieliśmy sobie o tym, że woda występuje w trzech stanach skupienia, co czyni ją substancją niezwykłą, i poznaliśmy jej właściwości, by zrozumieć, dlaczego jest tak istotna niemal w każdym aspekcie naszego życia. Tu największe wrażenie zrobił na nas symulator zamieci śnieżnej i ogień z pary wodnej.
Stamtąd udaliśmy się do Strefy Ocean Życia. Tutaj z zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii o tym, jak ewoluowało życie, które pojawiło się w wodzie ok. 3,3 miliarda lat temu. Widzieliśmy bogate ekosystemy raf koralowych, techniki kamuflażu oraz różnorodność wodnego życia. A w trakcie opowieści pani przewodnik nad naszymi głowami przepływał… rekin z ławicą tuńczyków!
Pobyt w Strefie Człowiek i Woda uświadomił nam, że średnio 60% masy ciała każdego z nas stanowi woda. To wystarczający argument, by przyjrzeć się bliżej relacji człowieka z wodą! W tej strefie poznaliśmy, jakie funkcje pełni ona w organizmie, lecz naszą największą uwagę przykuła kryształowa rzeźba – Dawid 3D Michała Anioła.
Zmęczeni zwiedzaniem, trafiliśmy w końcu do Strefy Relaksu, gdzie w bajkowej scenerii mogliśmy odprężyć się na leżankach. Jedna ze ścian szczególnie zwróciła naszą uwagę, bo pokryta była „mchem”, co miało stanowić wizualizację lasów deszczowych rzeki Amazonki.
Pobyt w „Hydropolis” okazał się świetnym połączeniem nauki i zabawy. Atrakcje oferowane przez centrum: strefy tematyczne, cykliczne wystawy czasowe, interaktywne, multimedialne instalacje, których jest tu ponad 70, ukazały nam w pełni ogromny potencjał wody i uświadomiły, jak ważna jest jej rola w naszym życiu. Wszak wszystko zaczyna się od wody…